Fórum RP/PvE/PvP serveru Legenda


  Elementární informace pro tvorbu charakteru Nočního Elfa

  Share
  avatar
  Flairica

  Posts : 31
  Join date : 24. 07. 15

  Elementární informace pro tvorbu charakteru Nočního Elfa

  Příspěvek pro Flairica za Tue Dec 08, 2015 11:29 pm

  Elementární informace pro tvorbu charakteru Nočního Elfa


  Autorem článku je Jolana, upraveno.

  Na tomto místě se pokusím velmi stručně nastínit jen základní fakta o Kaldorei, abyste předešli nepříjemným zkušenostem s ostatními. Tyto informace lze nalézt v různých článcích a fórech, ale takřka nikdy ne v uceleně či snadno stravitelné a na čas nenáročné formě. Jde vesměs o údaje, které by Vám mohli způsobit problémy při konverzaci na téma Vaší osoby a to by mohlo být nepříjemné (asi jako když dva lidé hrají žolíky, každý podle trochu jiných pravidel).

  1. Úvod
  Noční elfové jsou nazývání také Kaldorei, což v překladu z jejich rodného jazyka znamená Děti Hvězd. Kaldorei představují samotářské a mystické společenství, které se zrodilo během probuzení světa. Mají jedna z nejstarších kulturních dědictví, která je formovala v sebevědomé bytosti se silnými projevy izolacionismu. Po dlouhých staletích, kdy se elfové nezajímali o dění mimo svůj kontinent ani o spojenectví s jinými národy, přišla třetí válka (herně asi deset let zpět). Touto událostí skončilo dlouhé období odloučení a Kaldorei se stali členy Aliance.
  Prakticky všichni Kaldorei považují za svou povinnost udržovat bezpečnost a rovnováhu přírody. Projevuje se u nich minimálně ze začátku odmítavý a nedůvěřivý přístup k mladým rasám. Považují je za příliš mladé a krátkověké, aby mohli dosáhnout moudrosti a odpovědnosti, kterou elfové získaly. Proto je na elfy pohlíženo zároveň s úctou i bázní, ale i nedůvěrou a zklamáním, protože jejich chování je často považováno za aroganci.

  2. Míšenci a nalezenci
  Půlelfové jsou záležitostí Urozených či krvavých elfů. Noční elfové byli izolováni od okolního světa a případní míšenci by nedosahovali ani věku 10ti let.
  Ze stejného důvodu je také vysoce nepravděpodobné až nemožné odchování jiných ras nočními elfy (jsou tím míněny hratelné rasy).

  3. Věk
  DospělostStřední věkÚctyhodný věkMaximální dožitý
  320 (100) 1 5003 5005 000
  Věk je vypsán bez ohledu na nesmrtelnost, proto lze narazit i na elfy, kterým je více než 10 000.
  Dospělost je 320/100 podle různých zdrojů. Dá se z toho usuzovat, že ve 320 letech je Kaldorei považován za dospělého, avšak fyzická dospělost může být již dříve. (Něco jako když je člověk plnoletý v 18, ale fyzicky dospělý již třeba ve 13).
  U nočních elfek je nepravděpodobné, že by ve věku 320+ neměli obličejové tetování (souvisí s rituálem přechodu do dospělosti), může však být vybledlé u opravdu letitých elfek.

  4. Zažili jsme
  Zde spíše podám nějaké základní informace o osidlovaném území.
  Před válkou prastarých (asi 10 000 let zpátky) a rozdělením světa byl Azeroth jeden velký kontinent. Noční elfové se vyskytovali převážně v jeho středu, kde byla Studna Věčnosti. Z lokací jsou to území kolem hory Hyjal (Ashenvale, Azshara) dále například Feralas či dnešní Bloodmyst Isle. Z měst jsou to Zin–Azshari, Suramar, Loreth’Aran, Hajiri. Z vesnic například Ara-Hinam a ke známým lesům patří Ga'han kolem Suramaru.
  Při válce prastarých došlo k rozdělení Světa, posvátná hora Hyjal přežila a byla prvním útočištěm nočních elfů. V této době žijí hlavně kolem hory Hyjal a v lesích Ashenvale (stále zahrnují i Felwood – severní Ashenvale). Dále noční elfové obývají i další oblasti (které znáte ze hry).
  Po třetí válce (asi deset let zpět) byl vysazen Teldrassil a podstatná část nočních elfů teď žije zde. Také již není obydleno Severní Ashenvale - Felwood. Narození na Teldrassilu tedy umožňuje pouze věk malého dítěte. Jestliže však Teldrassil prohlásí za svoje místo původu starší elf, jedná se obvykle o zdvořilou variantu "nechci odpovídat". Nejčastěji to jsou elfové narozeni právě v nynějším Felwoodu.

  5. Společnost
  Noční elfové se navzájem označují jako bratr/sestra . Proto u elfů neexistují například sirotčince, děti jsou vychovávány v jedné velké rodině celou společností.
  Společnost je matriarchální. V minulosti po tisíce let platilo, že druidi jsou pouze muži a jen ženy mohly být kněžkami, ale nyní už to není pravidlem (přesná doba není nikde uvedena). Sesterstvo Elune je v úctě a představuje něco jako zákonodárnou moc, protože vláda je rozdělane mezi tři organizace (Sesterstvo Elune, Cenarionův kruh a Strážné). Vůdcem národa je velekněžka Tyrande Whisperwind. Společnost po válce Prastarých není rozdělena do kast (přestalo se dbát na šlechtické rody). Noční elfové jsou si vzájemně rovni. Říše je dále spravovaná různými organizacemi, které plní nějakou funkci (Druidi tesáku – obnovení přírody v Barrens; Obecní zastupitelstvo Auberdine - stará se o tuto oblast; atd.).
  avatar
  Flairica

  Posts : 31
  Join date : 24. 07. 15

  Archetypy

  Příspěvek pro Flairica za Tue Dec 08, 2015 11:58 pm

  Archetypy

  Autor: Isteris, upraveno.

  Zde je pár typů, jak hrát Noční elfy. Pro přehlednost je rozdělím na tři typy. Snažte se je brát jako inspiraci, nikoliv jako jediný správný způsob. Je klidně možné hrát něco mezi Tradicionalistou a Spojencem Aliance. Nebo Spojence lehce přikloněného k Tel´dorei.
  Hlavní je si uvědomit že Noční elfové nejsou lidé. Nejblíže jsou klasickým Lesním elfům z fantasy knih, ale ani toto přirovnání není přesné.

  1. Tradicionalista
  Na hru velmi zajímavý, ale též náročný. Nedoporučuji hráčům, kteří neumějí nebo nechtějí hrát konfliktní postavu (Ano ač třeba mírumilovný druid, už jen svými postoji a názory dokáže vyvolat konflikt, aniž by to zamýšlel.). Na druhou stranu dobře zahraný Tradicionalista znamená úžasnou atmosféru i situace.

  Zpravidla nejstarší z Kal'dorei, kteří nejhůře nesou ztrátu nesmrtelnosti a Nordrassilu. Zastánci tradic a starých pořádků, žijící v souladu s přírodou a nezdráhající se pro ochranu Rovnováhy pozvednout zbraň. Udržovaní Rovnováhy, zvyklosti a víra v Elune i Cenaria, má pro ně nemalý význam. Na své nové spojence ze zámoří hledí s nelibostí a skrz prsty.
  Mnoho konzervativních Kal'dorei má pochybnosti o novém Stromu Života, Teldrassilu. Místo toho, aby elfí národ se snažil o obnovu Nordrassilu, který je jediným pravým Stromem Života, požehnaný třemi Aspekty, investují své úsilí do pouhé náhražky, která ani nedokáže Kal'dorei vrátit jejich nesmrtelnost. Navíc snaha o novou nesmrtelnost tímto nesmyslným výtvorem znamená, že oběť položená na hoře Hyjal byla jen prázdným gestem…
  (S příchodem Cataclysmu, bude Teldrassil požehnán Alexstraszou a Yserou, což hlasy Tradicionalistů poněkud utiší. Přesto stále mohou reptat, že strom neposvětil Nozdormu.)
  Tradicionalisté věří, že by Kal'dorei měli povstat a znovudobýt území, která jim na Kalimdoru právem náleží. Dění na druhém kontinentu je jim lhostejné.
  Noční elfové, věrni tradicím, hovoří pouze ve svém rodném jazyce (Darnassian) a to i za předpokladu, že cizím jazykům rozumí a mohli by se jím domluvit. U některých převládá přesvědčení, že pokud s nimi chce někdo hovořit, má se naučit Darnassian. Na druhou stranu se jim nezamlouvá, pokud někdo jazyk Nočních elfů učí Smrtelné rasy.
  Tradicionalisti chovají otevřené nepřátelství k warlockům, Rytířům Smrti a Lovcům Démonů. Mágové jsou nanejvýš tolerováni, ale stále pod přísným dohledem. Stejně tak technologie trpaslíků a gnómů.

  2. Spojenec Aliance / Krize identity
  Zlatá střední cesta. Úcta k tradicím, ale i menší vyhraněnost vůči jiným národům.
  Noční elfové jsou národem tradic a disciplíny, přesto příchod lidí na Kalimdor a nový svět tam na východě vyvolali v zejména mladších Kal'dorei mnoho otázek. Elfové jsou od Třetí války vystaveni mnoha změnám. Mohou propadnout zlozvykům se kterými se nikdy nesetkali, nemusí se s změnami vyrovnat…
  Jsou přátelštější k ostatním rasám Aliance a přizpůsobivější, přesto se ve zdech Stormwindu nebo Ironforge cítí nepřirozeně a nepohodlně. Alianční kultura je pro ně cizí a i přes veškerou snahu, může zůstat hodně věcí nepochopeno. Takový elf se čas od času vrací do své domoviny. Jen tam se cítí lépe.
  Pokud Noční elf potká někoho z Kal'dorei, hovoří s ním v Darnassian. S ostatními nemá zábrany mluvit obecnou řečí.
  Nechovají otevřenou nenávist vůči warlockům nebo Rytířům Smrti. Jen se v jejich přítomnosti cítí velmi nepříjemně a nemístně.

  3. Tel'dorei / Městský elf / Polidštěnec
  Tel'dorei (volně přeloženo jako Lid Země nebo Zemský elf) je výraz pro elfa, který zavrhl zákony a tradice svého lidu. Je přizpůsobivý a je schopen respektovat kohokoliv kdo mu jeho úctu oplácí. Tel'dorei čile cestují a prozkoumávají celý svět a čerpají ze zkušeností a historie jak Kalimdoru, tak Východních království. Příkladem může být Tel'dorei v řadách Argent Crusade nebo Strážkyně pracující jako žoldák. Pokud je Tel'dorei nábožensky založen, nikterak se mu nepříčí přijmout k víře v Elune i víru ve Světlo (nebo dokonce šířit že Elune je Světlo).
  Obzvláště tradicionalističtí Kal'dorei jimi mnohdy pohrdají a dokonce posměšně poznamenávají, že Tel'dorei už snad ani nerozumí Darnassian.

  ---

  Noční elfové jako Rytíři Smrti
  Je velmi těžké zdůvodnit Nočního elfa jako Rytíře Smrti. Hned po tom, co by se Noční elf oprostil od Krále Lichů, nejspíš by ukončil své “nebytí“. Zde je pár zajímavých typů, jak Nočního elfa, jakožto Rytíře Smrti pojmout. Celé je to založené na spekulacích, nejde o nic podloženého Lore.

  Posedlý
  Přesvědčením “dobrý“ elf po procitnutí nejprve prožívá šok a špatně se sžívá s tím, čím se stal. Zvažuje, že raději naběhne na svůj meč, ale poté si uvědomí, že tohle všechno musí mít nějaký důvod. A tak vezme svůj úděl jako úkol ve jménu Elune, kdy má zničit Krále Lichů před konečným odpočinkem. Až bude Král Lichů zničen, sám se pak uloží k věčnému spánku. Je možné vytyčit si i dlouhodobější cíl.

  Závislý
  Kal'dorei který to, že je Rytířem Smrti vidí jako východisko ze smrtelnosti. Konečně je zase nesmrtelný. Jen jinak. Strom Života je přeceňovaný.
  Mohlo jít o člena skupiny Nočních elfů, která našla potenciál pro “nové Kal'dorei“ právě ve Scourge. Mohlo jít o Městského elfa bez zábran.

  Zapomenutý
  Amnézie. Klasika. Zapomenete svůj život a pak pátráte po tom, kdo jste byli. Není to příliš originální, ale myslím, že to sem patří.


  ---

  Základní chyby:

  Narozen v Darnassu nebo na Teldrassilu
  Nový Strom Života byl stvořen asi před šesti lety. Pokud nehrajete opravdu malé dítě, není možné, aby se vaše postava narodila na Teldrassilu.
  Vlastní výmysl nepodložený Lore: Dříve jsem zde uvedla pár slov o Severním Ashenvale (elfy spíše nazývaném Stříbrný Ashenvale, kvůli jeho blízkosti k Moonglade a hoře Hyjal). Jedná se o území dnešního Felwoodu. Právě ti elfové, kteří se narodili a žili na tomto území před příchodem Legie tvrdí, že se narodili na Teldrassilu. Je to tak zejména proto, aby nemuseli vzpomínat svou ztracenou domovinu. Ostatní Kal'dorei by to tak měli respektovat a netlačit na bolavou ránu.

  Sirotek nebo špatní rodiče
  Výchova dětí je pro Kal´dorei věcí veřejnou. Děti vyrůstají pospolu s ostatními vrstevníky a jsou vychováváni celou komunitou. Odtud také pochází tradiční oslovení sestro/bratře, neboť Noční elfové dospívají pospolu jako sourozenci.

  Šlechtic nebo šlechtický rod
  Noční elfové od dob královny Azhary (10 000 let zpět) nemají krále, královny ani šlechtu. Současné tituly se odvozují od činů, které daný elf vykonal (spíše jde o hrdinská přízviska) – nic jako dědičné tituly a léno.

  Půlelf
  Když pomineme, že Kal'dorei jsou silně xenofobní a že jejich chuť plodit potomstvo není tak velká (ještě nedávno byli nesmrtelní), s lidmi se setkali teprve nedávno. Takže pokud by přece jen existoval nějaký míšenec, bylo by mu asi 6 let.

  Abstinence
  Kal'dorei nejsou abstinenti. Alkohol vyrábějí i požívají, ale neopíjí se. Opilost ve své společnosti netolerují, ačkoliv k jiným rasám mohou (ale nemusí) být shovívavější. Opilství je bráno jako nedostatek sebekázně.

  Pacifismus

  Kal'dorei nejsou krvelačnou rasou, avšak díky dlouhé době izolace mají sklony ke xenofobnímu chování, jsou vůči "vetřelcům" mnohdy přinejmenším opatrní a nedávají více než jedno varování.

   Právě je Wed Jan 16, 2019 3:24 pm